Pomoc społeczna
Pomoc w formie usług opiekuńczych zgodnie z art. 50 ust.1-7 ustawy o pomocy społecznej przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób , a jest jej pozbawiona. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie , która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zalecaną przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje usługi na wniosek zainteresowanego.
Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego ustala się zakres, okres i miejsce świadczenia usług opiekuńczych.
Zakres świadczonych usług opiekuńczych łączny ich czas oraz wysokość odpłatności, ustala się w drodze decyzji na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan zdrowia zainteresowanego, wywiadu środowiskowego, oraz w miarę potrzeby wywiadu alimentacyjnego, a także innych dokumentów zebranych w toku postępowania
Przy ustalaniu wymiaru godzin usług opiekuńczych uwzględnia się w szczególności:
- rodzaj schorzenia i sprawność fizyczną,
- warunki mieszkaniowe,
- sytuację rodzinną i materialną,
- uwarunkowania środowiskowe,
- wydolność opiekuńczą rodziny.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.